Duyurular

Düşler Akademisinde Atölyelerimiz Başlıyor!

author06 Eki 2017 authorekleyen: Oya Güzel

Düşler Akademisinde 9 Ekim 2017 Pazartesi günü itibariyle atölyeler başlıyor. Uzun süren yaz tatili sonrasında öğrencilerimizi özlemle bekliyoruz.

 

Aynı zamanda kayıtlarımız devam ediyor ve sanatçı adaylarımızı bekliyoruz.

 

Sanat-çı Engel Tanımaz!

 

 

 

Devamını Oku

Social Inclusion Band 27. Akbank Caz Festivalinde

author05 Eki 2017 authorekleyen: Oya Güzel

Müziğin engel tanımayacak kadar evrensel olduğuna inanan ve sahneye çıktığı andan itibaren herkese eşit haklar çağrısı yapan Social Inclusion Band, 27. Akbank Caz Festivali kapsamında, 12 Kasım 2017 Pazar günü Babylon Bomonti Ada’da sahne alacak.

 

Social Inclusion Band 2017-2018 sezonuna, 27. Akbank Caz Festivali ile merhaba diyecek.

 

Engelsiz yaşam adına çıktğımız bu yolda bize destek olan arkadaşlarımıza, gönüllülerimize sevgilerimizi iletiyor, engelsiz yaşamın sanatın her alanında mümkün olduğuna inanıyoruz.

 

Caz dünyasının saygın isimlerini izleyici ile buluşturan Festival, 3 - 19 Kasım 2017 tarihlerinde şehri cazın farklı renkleriyle kucaklayacak. Bugüne kadar milyonlarca takipçisi ile giderek yükselen bir grafiğe sahip olan Akbank Caz Festivali, 27. yılında da birbirinden özel performanslara ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

 

Organizasyonu ve içerik programlaması Pozitif işbirliği ile gerçekleştirilen 27. Akbank Caz Festivali boyunca aralarında Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Akbank Sanat, Babylon, Volkswagen Arena, The Seed, Caddebostan Kültür Merkezi, Moda Sahnesi, Summart Sanat Merkezi, Nardis ve Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nin de bulunduğu 36 ayrı mekanda 53 konser, 3 söyleşi ve 15 atölye çalışması gerçekleştirilecek.

 

27. Akbank Caz Festivali konserlerin biletlerini Mobilet’ten alabilir, Festival hakkında detaylı bilgi için www.akbanksanat.com ve www.akbankcaz.com adreslerinin yanısıra instagram.com/AkbankSanat, facebook.com/AkbankSanat, twitter.com/AkbankSanat adreslerini takip edebilirsiniz.

 

Devamını Oku

Rehacare 2017'de Alternatif Yaşam Derneği Türkiye Temsilcisi

author04 Eki 2017 authorekleyen: Oya Güzel

Dünya’nın en büyük rehabilitasyon bakım ve engelsiz yaşam çözümleri fuarı Rehacare’de Türkiye’yi Alternatif Yaşam Derneği engelsiz yaşam projeleri ile temsil ediyor.

 

Rehacare, 39 ülkeden 950'den fazla katılımcının katıldığı kendi kendine bakabilen, bakıma ve desteğe muhtaç olmayan bireylerin buluştuğu, özel sektörün ve devlet kurumlarının yakından takip ettiği veya katılımcı olduğu, engellilik konusunda  ortak gelecek vizyonlarının paylaşıldığı, Avrupa’nın en büyük fuar organizasyonudur.

 

40. Yılı olan Etkinlik 4-7 Ekim 2017 tarihleri arasında Messe Dusseldorf'da düzenlenecek.  Katılımcılar, endüstride kullanılan en son teknoloji ve teknikleri sergileyecek. Rehacare 2017'in bir parçası olan 60.000 uluslararası ziyaretçinin katılması bekleniyor.

 

Bilgi alışverişi için bir fırsat sağlayan fuarda hareketlilik, spor, seyahat, eğitim ve daha fazlası gibi önemli konuları içeren zengin bir özel etkinlik, seminer ve forum programları düzenleniyor.

 

 

 

 

Devamını Oku

AYDER UGK TOPLANTISINA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

author22 Eyl 2017 authorekleyen: Oya Güzel

UGK 2017 yılı III. toplantısı, 22 Eylül Cuma günü, Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) ve Bilim Kahramanları Derneği (BKD) ev sahipliğinde, Bilgi Sosyal Kuluçka Merkezi’nde (Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü) 10:00 - 15:30 saatleri arasında gerçekleşti.

 

 Toplantıda 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü organizasyon süreçleri, 5 Aralık DGG kapsamında oluşturulan alt çalışma gruplarının hazırlıklarını sunması,AB Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı Değerlendirme, İngilizce "Gönüllüysen Renk Ver" videosunun yayınlanması,UGK Çalışma Yönergesi'nin güncellenmesi için "çalışma grubu" oluşturulması gündemleri üzerinde duruldu.

 

Toplantıya Düşler Mutfağı catering hizmeti ile destek olmuştur.

 

Katılan UGK üyelerine ve ev sahipliğini beraber yaptığımız Bilim Kahramanları Derneği'ne verimli toplantı için teşekkür ederiz.

 

Devamını Oku

15. İstanbul Bienali'nde AYDER - İKSV İşbirliği

author04 Ağu 2017 authorekleyen: Oya Güzel

İKSV 15. İstanbul Bienali kapsamında sergi mekanlarında görev alacak tüm ekiplere “Engellilik Konusunda Doğru Yaklaşım Eğitimi” AYDER tarafından verildi.

 

4 Ağustos 2017 tarihinde gerçekleşen eğitimde;

         - Engelliliğin sosyal bakış açısına göre değerlendirilmesi,

         - Türkiye’de ve dünyada engelli olmak,

         - Engelli bireylerle doğru şekilde iletişim kurma ve bireylere yardımcı olurken dikkat edilmesi gereken hususlar, konuları üzerinde duruldu.

 

Konusu  “iyi bir komşu” olarak belirlenen bienal  16 Eylül-12 Kasım 2017 tarihleri arasında ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

 

“İyi bir komşu” ev kavramını farklı açılardan ele alacak: gündelik deneyimler yoluyla davranış rutinlerinin ve değerlerin oluştuğu bir alan olarak tanımlanan ev, aynı zamanda bir aidiyet — bir “kök salmışlık” — duygusunu ortaya çıkaran bir yer. Bu sergi, özel alanlarla ilişkilenen farklı yaşam tarzlarını ve içinde yaşayanlar olarak bizlerin evdeki alanları en iyi şekilde kullanma ve kişiselleştirme biçimlerimizi araştıracak. Böylece, evin nasıl da farklı kimliklere dair ipuçları barındırabileceğini ve tarih boyunca kendini ifade etmenin bir aracı olarak nasıl işlev gördüğünü inceleyecek.

 

 

Devamını Oku

Kızlar Atakta Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası'nda

author28 Tem 2017 authorekleyen: Oya Güzel

Genç kızların güçlenmesinde sporun gücüne inanan, Kızlar Atakta Projemiz sosyal sorumluluk kapsamında, Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası organizasyonunda stant açtı.

 

28-29-30 Temmuz 2017 tarihinde Marmara Yelken Kulübü’nün tesislerinde ikincisi gerçekleşen Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası katılımcı kurumların yarışları ile başladı. 30 Temmuz 2017 Pazar günü yarışlar bittikten sonra stantlar kuruldu. Stantta projeler hakkında bilgi verilerek tanıtım yapıldı.

 

Yarışları kazanan kurumların ödülleri teslim edildikten sonra etkinlik sona erdi.

 

Türkiye Yelken Federasyonu’nun himayesinde, Marmara Yelken Kulübü’nün işbirliği ile Türkiye’de ilk kez 2016 yılında düzenlenen "Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası", kadınların yelken sporuna olan ilgisini desteklemeyi ve geliştirmeyi, yeni sporcular yetiştirmeyi ve kamuoyunda yelkene olan ilgiyi arttırmayı amaçlamaktadır.

 

Özellikle kurumsal arenada iş hayatındaki kadının takım olma, hedefe ulaşma, zor koşullarla mücadele ve doğa ile bütünleşme yeteneğini geliştiren bir doğa platformu oluşturması hedeflenmektedir.

 

 

Devamını Oku

Düşlerin Ortasında “Benimle Oynar mısın?” Toprak Fırın Atölyesi

author11 Tem 2017 authorekleyen: Oya Güzel

Düşler Akademisi Kaş 29 Temmuz – 6 ağustos tarihleri arasında “Topraktan Fırın Atölyesi” için Obaruhu katılımcılarını ağırlıyor.

Obaruhu, Dünyayı dönüştürme niyeti ile; toprak yuvalar yapan; doğal yapı ustaları, mimarları ve zanaatkarları topluluğudur.

“Oba” birlikte yaşayan, seyahat eden, paylaşan göçebe toplulukların taşınabilir çadırlarına ve topluluklarına verilen isimdir.

Obaruhu ve Düşler Akademisi Kaş’ın ortak hareket ettiği bu etkinlikte; merkezimizde ‘Toprak Fırın’ın olduğu, ellerimizle toprağa dokunduğumuz, kendimizle, birbirimizle ve elementlerle bir araya geldiğimiz, oyunlar oynadığımız, şarkılar söyleyip dans ettiğimiz ve düşler akademisinin büyüsünde buluştuğumuz bir haftaya seni çağırıyoruz!

Bizi neler bekliyor:

1.Toprak Fırın:
Düşler Akademisinin ihtiyaçlarına yönelik hep beraber büyük bir fırın inşa edeceğiz. Doğal malzemeler ile çalışmanın, fırın yapmanın ve sıva tekniklerinin detaylarını birlikte keşfediyor olacağız.
-Earthbag(toprak çuval) yöntemi
-Ateş Tuğlası ve diğer malzemelerle fırının zeminini hazırlama
-Fırın kubbesi yapımı ve katmanları
-cob(toprak ve saman karışımı)
-Renkli,heykelli toprak süslemeler ve
-Sıva teknikleri

2.Element Oyunları:
Obaruhu’nun atölyelerinde ve diğer çalışmalarında bir rehber olarak kullandığı oyunlar bütünü. Bu oyunlarda atölyelerin akışına yön veren toprak-su-ateş-hava-feza elementleriyle yeniden tanışmayı, yakınlaşmayı ve onurlandırmayı niyet ediyoruz.

3.Topluluk Oyunları ve Çember Pratiği:
Atölye sürecinde Obaruhu’nun gözettiği alanlardan biri de ortak yaratım süreçleri. Birlikte üretirken nasıl ürettiğimiz, kendimizle ve birbirimizle olan ilişkilerimizi ne şekilde gözettiğimiz topluluk olmanın önemli bir parçası. Bunu kolaylaştırmak için topluluk oyunları ve çember pratiği oldukça önemli oluyor. Oyunlarla bir araya gelmeyi, birlikte gülmeyi, eğlenmeyi ve dans etmeyi* deneyimlerken çember pratiği ile kalpten dinlemeyi ve konuşmayı deneyimliyoruz.

4.Sunumlar ve Muhabbetler:
Sunumlar ve muhabbetler ile doğal yapı teknikleri ve malzemeleriyle olan deneyimlerimizi ve bilgilerimizi paylaşmaya ve birbirimizden öğrenmeye alan açmaya niyet ediyoruz.

Atölye için ayrıntılı bilgi:

Yer:Düşler Akademisi-Kaş
*Konaklama herkesin kendi çadırında olacaktır.
*Üç öğün yemek dahildir.
Tarih:29 Temmuz-6 Ağustos
Kişi Sayısı:10-15
Ücret: 750 TL

Kayıt İçin: Melis Başaran Uman : 0 507 466 35 51

Obaruhu İletişim: obaruhu@gmail.com

Kayıt Formu: https://tinyurl.com/y73lc9hq

Devamını Oku

"Diversity and Inclusion fingerprint" Projesinin Lansman Toplantısı Yapıldı

author06 Haz 2017 authorekleyen: Oya Güzel

 

Türkiye’de özel sektörün kapsayıcılık adına gerçekleştirdiği iyi uygulama örneklerini derlemeyi ve kamuoyuyla paylaşmayı amaçlayan D&I fingerprint’in lansman toplantısı 6 Haziran 2017 günü AND Plaza’da gerçekleşti.

 

ILO ve UN’in kriter ve kılavuzları ışığında, Türkiye’deki işyerlerinde çeşitlilik ve kapsayıcılık yaklaşım ve uygulamalarını derleyecek olan bu sürecin bir parçası olmak üzere özel sektörden şirketler, sivil toplum kurumları ve kültür-sanat kurumları temsilcileriyle katılım gösterdi.

 

Girişimin paydaşları AYDER, ASHOKA Türkiye, UNDP, ILO ve DOW Kimya Sanayi Türkiye, projenin kendi kurumları için değer ve önemini açıkladılar, sonrasında sürecin nasıl devam edeceği konuşuldu. Organizasyonlarındaki uygulama ve yaklaşımlarla ilgili küçük bir anket dolduran kurumlar, önümüzdeki aylarda projenin gönüllü çalışma grubu ile yakın iletişim halinde kalacak. Kurum ziyaretleri ile kurumların iyi uygulamaları görsel olarak da belgelenerek, bir belgesel film ve kitap halinde derlenecek.

 

 

Devamını Oku

Kariyer Yolunda Engel Yok

author04 Haz 2017 authorekleyen: Oya Güzel

 

Toplumsal dışlanmayı kırmak için yenilikçi, alternatif ve sürdürülebilir projeler üretip uygulayan bir sivil toplum örgütü olan Alternatif Yaşam Derneği (AYDER); “Kariyer Kapısı” projesinin ikincisini gerçekleştirdi.

 

Farklı özellikleri nedeni ile "engelli" olarak konumlandırılan ve iş dünyası dışında tutulan bireyler ile hem %3 kotasını doğru bir şekilde doldurmak, hem de farklılıkların iş süreçlerini zenginleştireceğine inanarak kotalardan bağımsız istihdam kapısı açan kurumların, iş arayan bireylerle, bir araya getirilmeleri girişimi olan Kariyer Kapısı 27 Mayıs 2017 Cumartesi günü Novada AVM Cemal Süreya Salonunda, 3 Haziran 2017 Cumartesi günü de Hilton İstanbul Bosphorus’da gerçekleştirildi.

 

Etkinliğin verimli geçmesini sağlayan; Ataşehir Belediyesi İstihdam Merkezi (ABİM), SecretCV.com, Şişli Belediyesi, Conrad İstanbul Bosphorus, Dow Türkiye Kimya Sanayi, Ekol Lojistics, Hilton İstanbul Bosphorus, Nano Clearag, Organik Kimya, Pegasus Airlines, Radisson Blu Hotel İstanbul Asia, Radisson Blu Hotel İstanbul Ataköy, Teb Arval ve Vodafone’a teşekkür ederiz.

 

 

Basında Kariyer Kapısı;

 

https://www.haberler.com/kariyer-kapisi-9663577-haberi/

 

http://www.atasehir.bel.tr/haber/engeller-asilmak-icindir

 

https://www.secretcv.com/firma/kariyer-kapisi-is-ilanlari

 

 

 

 

Devamını Oku

Düşler Mutfağı "Change With Business" Ödülüne Layık Görüldü

author02 Haz 2017 authorekleyen: Oya Güzel

 

"Yatırıma Hazır Sosyal Girişimler" projeleri kapsamında Koç Üniversitesi Sosyal Etki Forumu (KUSIF), Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı ve Ashoka Türkiye ortaklığında 27-30 Nisan 2017 tarihleri arasında gerçekleşen "Türkiye'deki Sosyal Girişimler için İş Modeli Geliştirme Eğitimi" nde Düşler Mutfağı da adaylar arasındaydı.

 
Proje koordinatörü Birce ABACI tarafından temsil edilen Düşler Mutfağı, geleceğe yönelik iş modeli ile uzman jüri tarafından 14 proje arasından seçilen 5 girişimden biri oldu.

 

Proje, 3000 Euro değerinde "tohum yatırım" desteğinin yanısıra  "Yatırıma Hazır Sosyal Girişimler Sertifika Programı" na katılmaya hak kazanmıştır.

 

 

Düşler Mutfağı,

https://www.youtube.com/watch?v=m2cebh2PG2c&t=17s

https://www.youtube.com/watch?v=7A6Skw5Sonc

https://www.youtube.com/watch?v=azJbJgctPdY

 

 

Devamını Oku