Dernek


Alternatif Yaşam Derneği, Türkiye’deki engellilere ve bütün dezavantajlı gruplara yönelik “Engellilik” olgusuna alternatif çözümler öneren, yenilikçi ve sürdürülebilir projeler üreterek, “Engelsiz Türkiye”ye doğru giden yolda üzerine düşen görevleri yerine getirmek üzere kurulmuştur.

AYDER kurulduğu 2002 yılından itibaren yenilikçi ve sürdürülebilir projeler üreterek en başta hedeflediği “Engelsiz Türkiye”ye ulaşmak için ilk adımları atmış, belli sayıda engelli ve sosyal dezavantajlı grupların hem üretici hem de tüketici olarak ekonomik hayata kazandırılmalarını sağlayacak bir platform haline gelmiştir.

AYDER’ın fiili kuruluş tarihi olan 2002 yılından öncesinden başlayarak Dalmak Özgürlüktür (1997), Alternative Camp (1997), Reha Istanbul Fuarı (2004), Engelsiz Turizm(2006), ve Düşler Akademisi (2008) gibi birçok yenilikçi proje planlanmış ve hayata geçirilmiştir.

AYDER, Birleşmiş Milletler’in “Global Compact” (Küresel İlkeler) sözleşmesini imzalayan ilk sivil toplum örgütüdür.
01 Eylül 2012
Bu yıl toplam 50 ülkeden 3200’den fazla şirket ve projenin yarıştığı International Business Awards’da Düşler Akademisi üç Bronz Stevie ödülü kazandı.  
30 Haziran 2012
Social Inclusion Band, Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından düzenlenen 11. Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri’nde 'Sivil Toplum Kuruluşları' kategorisinde Altın Pusula Ödülünü kazandı.   
29 Ekim 2013
Alternative Camp, UNDP ve British Council tarafından hazırlanan “Gençlik Çalışmasında İyi Örnekler” seçkisinde yer aldı.   
17 Aralık 2015
SKD Türkiye'nin düzenlediği II. İnovatif Sürdürülebilirlik Uygulamaları Yarışması'nda Alternatif Yaşam Derneği çatısı altında bulunan Düşler Akademisi Kaş "İnovatif Sürdürülebilirlik Uygulamaları Yarışması 2015, Kobi Kategorisi En İyi Sosyal İnovatif Uygulama" ödülüne layık görüldü