Ayder'den Haberler

 • May 17

  Herkes İçin Turizm "Hospitality for All"

  Seyahat özgürlüğü her bireyin hakkıdır. Globalleşen dünyada, insani bir ihtiyaç olan turizmi de herkes için erişilebilir hale getirmek kaçınılmazdır.

   

  Bundan yola çıkarak Turizm sektöründeki tüm firmalara kılavuzluk edecek 'Hospitality for All' kitabı AYDER, Design for All işbirliği ve THTC (Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi) destekleri ile hazırlanmış ve basımı tamamlanmıştır.

   

  Herkes için engelsiz bir yaşam mümkün diyen ve yıllardır çalışmalarını bu doğrultuda yürüten AYDER, hazırladığı bu son çalışma ile Türkiye'nin bu alandaki en önemli kaynaklarından birini ortaya koymuştur. 

   

  Kitabın içeriğinde; Erişilebilir Turizm konusu tüm detaylarıyla incelenmiştir. Bunun yanı sıra Sosyal Turizm, Sağlık Turizmi, Spor Turizmi, Global Etkinlikler, Erişilebilirlik Kriterleri, Inovasyon, Yardımcı Teknoloji, Mobil ve Akıllı Üretim Ürünleri hakkında da bilgi almak mümkündür.

   

  Kitabın sonundaki indirilebilir dökümanlar kısmından uluslararası rapor ve faydalı linklere erişilebilir.

 • May 16

  AYDER REHAB Fuarına Katıldı

  AYDER 10-13 Mayıs 2017 tarihlerinde 1980 Yılından beri Almanya Karlsruhe Trade Fair Centre’da düzenlenen REHAB Fuarına katıldı.

   

  Rehabilitasyon, terapi, kapsayıcılık ve bakım alanlarındaki yenilikleri, ürünleri ve hizmetleri tanıtan REHAB fuarına bu yıl 19 ülke katıldı.

   

  Türkiye’den tek katılımcının AYDER olduğu bienaldeki standımızda SortyApp ve Düşler Akademisi Kaş yerleşkemizde gönüllü ve katılımcı olma konuları çok ilgi görürken, “Hospitality For All” kitapçığımız da özellikle turizm alanında faaliyet gösteren kurumların ve ziyaretçilerin de ilgisini çekti.

   

  Daha önce işbirliği içinde olduğumuz BHZ Stutgart ve Rehacare yetkilileri ile de görüşüp verimli bir fuara imza attık.

 • May 16

  Diversity and Inclusion

  Dünyanın giderek küreselleşmesi ile farklı sosyal gruplara ait bireylerin etkileşiminin önemi artıyor. Kar amacı güden ve gütmeyen kurumların rekabetçi olabilmesi, sosyal değer yaratabilmesi için daha kapsayıcı olması artık kaçınılmaz.

   

  Bu ihtiyaçlara yanıt vermek üzere AYDER, UNDP ve ASHOKA'nın katılımı ve Dow Türkiye Kimya Sanayi'nin sponsorluğu ile çok paydaşlı bir gönüllü çalışma grubu oluşturulmuştur. Çalışma grubu, Türkiye'deki farklı kurumların kapsayıcılık adına gerçekleştirdiği iyi uygulama örneklerini, ILO ve UN'in yaklaşım ve kılavuzları ışığında belirlenmiş kriterlerle derlemeyi hedeflemektedir. Örnek teşkil eden çalışma ortamlarında farklılık ve kapsayıcılık uygulamaları, hem İngilizce hem de Türkçe olarak hazırlanacak bir kitap ve belgesel filme dönüşecektir. 

   

  Projeye seçilen 50 firmanın yanı sıra projenin hedefi tüm Türkiye genelinde bir hareket başlatmak ve zamanla tüm kurum, kuruluş ve Sivil Toplum Örgütlerini bu hareketin içerisine aktif olarak dahil etmektir.

 • May 15

  Yüzücülerimiz Corporate Games İstanbul 2017'ye Katıldı

  Toplumsal değişim için sporun önemine inanan, kapsayıcı toplum ve güçlü birey için spordan destek alan Düşler Akademisi sporcuları, sosyal sorumluluk kapsamında, Corporate Games İstanbul 2017'de yüzme branşında yarıştı.

   

  12-14 Mayıs 2017 tarihlerinde gerçekleşen Corporate Games İstanbul, 12 Mayıs Cuma günü Balat Şair Nedim Parkında açılış kutlamaları ile başladı.Sporcuların bileklikleri ile hediye çantalarının dağıtılması ve Zumba gösterisinin ardından, katılımcı firma sporcularının sırayla kurum bayraklarını sahnedeki özel platforma koymaları ile bayrak seremonisi gerçekleştirildi.

   

  Havanın da güzel olması ile katılımın yüksek olduğu açılış kutlamaları, Özgün Konseri ile devam etti.

   

  Düşler Akademisi; konser sonundaki "Tennis Ball Hit Out" aktivitesinde, sporcularımız sayesinde, PEAKUP'ın sponsorluğundaki büyük ödülün sahibi oldu.

   

  13 Mayıs Cumartesi günü İTÜ Yüzme Havuzunda gerçekleşen yüzme yarışlarında yüzücülerimizden Mukaddes POYRAZ ve Ulaş UÇANOK 50 metrede, Hande ÖZYER ise 100 ve 200 metrede centilmence yarışıp madalyalarını aldılar.

   

  Sporcularımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

   

   

   

   

   

 • May 14

  Ankara’da Social Inclusion Band Rüzgarı Esti

  Social Inclusion Band, Ankaralı sanatseverlerle buluştu.

   

  Düşler Akademisinin projelerinden olan Social Inclusion Band 13 Mayıs’ta Serebral Palsili Çocuklar Derneği (SERÇEV)’nin düzenlediği şenlikte sahne aldı. Ailelerin de katıldığı şenlikte hep birlikte hoşça vakit geçirdiler.

   

  SIB’in Ankara’daki ikinci durağı, bu yıl 21.si düzenlenen Uluslararası Ankara Caz Festivaliydi.

   

  Grammy’li sanatçılardan, genç elektronik müzik sanatçılarına kadar geniş bir yelpazede önemli sanatçıların katılımıyla gerçekleşen festivalde SIB 14 Mayıs 2017 Pazar günü Ankara’nın seçkin mekânlarından biri olan Tepe Prime Avenue’da sahne aldı.

   

  Havanın da güzel olması ile, açık hava da yapılan konsere katılım da oldukça fazlaydı.

   

  Grubun solistlerinden Şilay TURHAN ve Oğuzhan GÜREL’in performanslarının yanı sıra grubun müzik direktörü Ahmet Nebi ŞAYLAN’ın bestelerinin de yorumlandığı konserde Ankaralı dinleyiciler müzik dolu keyifli anlar yaşadı.

   

  SIB’in festival kapsamındaki kadrosu ise şöyleydi: Şilay TURHAN (solist), Oğuzhan GÜREL (solist), Ahmet Nebi ŞAYLAN (gitar), Özkan YILMAZ (davul), Kemal EREN (bas gitar), Taylan AKTUĞ (perküsyon, flüt), Mustafa AYDOĞDU (klavye), Nükhet ÖZTÜRK (trompet), Denizcan SART (davul)

   

  Ankara’da müzik dolu iki günü geride bırakan SİB, önümüzdeki sezonda yeni projelerle sanatseverlerle buluşacak.

   

  http://www.ankaracazfestivali.com/tr/gigs/319

   

 • May 14

  Marsilya 'Deniz ve Kariyer' Projesi

  7-14 2017 Mayıs tarihleri arasında Fransa'nın Marsilya şehrinde gerçekleştirilen "Deniz ve Kariyer" isimli gençlik projesine AYDER de 6 kişilik genç gönüllü ekibiyle katıldı.

   

  Projenin Türkiye ortağı olan Alternatif Yaşam Derneği gönüllüleri; Cezayir, Almanya ve Fransa'dan gelen 18-25 yaş arasındaki gençlerle birlikte, deniz mesleklerinin tanıtımı ve kültürlerin kaynaşması amacıyla, 1 hafta boyunca yoğun bir programa katıldılar.

   

  Bu program dahilinde projenin ikinci ayağı olan Marsilya şehri gençlere hem tarihi hem de modern öğeleriyle tanıtıldı ve önemli bir liman kenti olması sebebiyle çeşitli deniz mesleklerinin çalışma şartları uygulandığı yerlerde gözlemlendi.

   

  Projeye 4 ülkeden toplamda 19 genç katıldı. Gençler farklı kültürleri müzik şöleniyle ve yerel festivaller ile ön yargıları yıkıp tanıma imkanı buldu.

   

  Tüm bunları yaparken her fırsatta denizin ve doğanın insanlık için önemine dikkat çekilerek sosyal bir değişim amaçlandı. 

İzlenimler

"Yolumuz tesadüfen kesişti Düşler Akademisi ile. Önce Ercan Bey ile tanıştık , sonra Esra, Buket, Adem, Zübeyde, Koray ve Tanyel ile . İçinde ‘deniz’ olan çok güzel bir projeye imza attık beraber, paylaştık, çoğaldık. Birbirimizin hayatlarına dokunduk ve hepimiz çok keyif aldık, gözlerimizden okuduk, hissettik. Hayatta bazen olur ya, iyi ki tanımışım dersiniz, Düşler Akademisi için eminim pek çok kişi bunu söylüyordur ve biz de o kervana katıldığımız için çok mutluyuz. ( www.wistanbul.org ) "

Ahmet Mete

"Türkiye’de engelli nüfusunun %12 olduğundan bahsedilir.Bu çok ciddi bir rakam.Şöyle de denebilir:40 kişilik bir derslikte en az 4 engellinin olması gerekiyor.Veya 100 kişilik bir otobüse bindiğinizde yolculardan 10 tanesinin engelli olduğunu görmeniz gerekiyor.Ama öyle değil.Neden? Türkiye’de engelliler malesef ne sokağa çıkabiliyor, ne ulaşım hizmetlerinden faydalanabiliyor.En başta bunlar engellendiği için eğitime katılamıyor,istihdama yönelemiyor, çalışamıyor, para kazanamıyor."

Hansın Doğan, UNDP Proje Yöneticisi

"Kentler tüm halkıyla birlikte yönetilir ve yönetirler.Bu yönetimin içerisinde engellilerin de olması,onların ileriye yönelik kültür-sanat paylaşımcılıklarını ortaya koyması ve onların da topluma yön vermesini sağlamak adına bu projenin içindeyiz."

İsmail Ünal, Beşiktaş Belediye Başkanı

"Hem öğrenci yakını hem öğrenci hemde gönüllü olarak söyleyebilirimki Düşler Akademisinde verilen eğitimin çok verimli olduğunu biliyor ve görüyorum. Akademiye katılan öğrenci arkadaşlarıma hakettikleri ilgi ve değer fazlasıyla veriliyor.Sonuç olarak gördüğümüz başarılar bizi gerçekten çok mutlu ediyor."

Perihan Yazgan, Öğrenci Yakını ve Akademi Gönüllüsü

"Ben Sefa Karapinar. 24 yaşında, işitme engelli biri olarak, biraz duyabilen ve konuşabilen biriyim, herkese merhaba diyorum :) Plato Film-Yapım ve Yönetmenlik eğitimini bitirdikten sonra Düşler Akademisinde film eğitimine katıldım. Benim için renkli bir ortamdı. Derslerde ve kısa film çekimlerinde eğlendim. Öğrendiklerim ve herşey çok güzeldi. Bu projede emeği ve yardımı bulunan insanlara, Düşler Akademisi görevlilerine,eğitmenlere, gönüllülere ve bizi destekleyen herkese cok teşekkür ediyorum. Hepimiz sinema gibiyiz...Sevgiler."

Sefa Karapınar, Film Atölyesi Öğrencisi

"Düşlerde sınırları kaldıranlara merhaba... Hepimizin hayalleri vardı gerçekleşmesi mümkün gözükmeyen...Bir gün Düşler Akademisi’ni tanıyıncaya kadar sürdü bu ümitsizliğimiz.Yaşamda biz varız dedik, biz de üretebiliriz, biz de bu toplumun birer parçasıyız,bizler de yapabiliriz.Biz bu inanca Düşler Akademisi’nde sahip olduk. Biz engelleri kaldırdık! Sizler de kaldırın! Önyargıları birlikte yok edelim! Bize bu fırsatı verenlere milyonlarca teşekkürler..."

Zafer Akman, Fotoğraf Atölyesi Öğrencisi

E-bülten - 07.Nisan.2015

E-Bülten - 01.Ocak.2015


E- Bültene üye olmak için;